STUDENTSKE KONFERENCIJE - „ENERGETSKA UČINKOVITOST I OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE“

False False ✓ Energetika False False
Objavljeno 24.5.2019. u 08:58h

Dana 21.05.2019. godine u prostorijama Visoke škole CEPS-Centar za poslovne studije održana je studentska konferencija za studijski program ENERGETIKA. Tema je bila Energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije. Tokom konferencije, prezentovani su ključni aspekti koji se tiču energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Pored toga, dat je osvrt i na DIREKTIVU EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA  o izmjeni Direktive 2012/27/EU o energetskoj učinkovitosti, kao i na DIREKTIVU EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o promicanju upotrebe energije iz obnovljivih izvora (preinaka).

Cilj okruglog stola je bio podizanje svijesti i poticanje na korištenje obnovljivih izvora energije i efikasnoj upotrebi energije. Poticanje korištenja OIE je strateški cilj Europske unije jer je u skladu sa strategijom održivog razvoja te vodi smanjenju emisija stakleničkih gasova i zaštiti okoliša, smanjenju zavisnosti o uvoznim energentima i povećanju sigurnosti snabdijevanja, mogućnosti ostvarenja lokalnog i regionalnog razvoja i time povećanju zaposlenosti otvaranjem novih radnih mjesta.