Greening Relevance in Operations in Western - Balkans Tertiary - Education Habitats (GROWTH)

Naziv projekta:

Skraćenica:
GROWTH

Fond:
ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND-1

Trajanje:
36 mjeseci (2023-2026)

Abstrakt:
GROWTH udružuje sveukupne napore ka klimatskoj neutralnosti baveći se pitanjem ekološke svijesti i zelene tranzicije na Zapadnom Balkanu. Okuplja 8 partnera iz EU i Zapadnog Balkana, pri čemu su ključne lokacije intervencije četiri ciljane visokoškolske institucije (u daljem tekstu: VŠU) iz BiH i Crne Gore. Intervencije imaju za cilj podizanje ekološke svijesti među zainteresovanim stranama visokog obrazovanja uvođenjem koncepta zelenih univerziteta i zelenih obrazovnih metodologija i praksi.

Rezultati projekta će koristiti studentima, nastavnom i nenastavnom osoblju, menadžmentu, državnim institucijama, institucijama lokalne samouprave i medijima tako što će im predstaviti ekološki prihvatljive alternative, podstaći svijest o opasnosti od klimatskih promjena, te ih osnažiti da djeluju i značajno doprinesu zelenoj i svijetloj budućnosti slaganjem vlastitih dijelova ekoloških napora u mozaik klimatske neutralnosti.

Ciljevi projekta:
- Razviti visoko obrazovanje i istraživanje na Zapadnom Balkanu ekološki svjesnijim
- Uvesti metodologije i prakse zelenog obrazovanja u 4 partnerske visokoškolske institucije

Partneri u projektu:
1. Univerzitet Bijeljina, BiH
2. Sveučilište Hercegovina, BiH
3. Visoka škola „CEPS – Centar za poslovne studije“ Kiseljak, BiH
4. Univerzitet Adriatik Bar, Crna Gora
5. Socio-ekonomski institut Crne Gore, Crna Gora
6. Akademija vaspitačko medicinskih strukovnih studija, Srbija
7. Hochschule Weihenstephan-Triesdorf, Njemačka
8. Slovenska Polnohospodarska Universita v Nitre, Slovačka